Apologies, but no results were found. Perhaps searching will help find a related post.
Rubriky
- Žádné rubriky
Apologies, but no results were found. Perhaps searching will help find a related post.
Kurz, jehož obsahem je představení základních metodických postupů systemických přístupů a jejich využití pro specifický kontext práce s krizovými stavy a situacemi. Dozvíte se, jak odlišit krizi od psychické choroby nebo od přidružených příznaků základního onemocnění, naučíte se pracovat nejen s projevy zoufalství a jinak vyhrocenými situacemi, ale také se základy pomáhajícího rozhovoru, které jsou použitelné i běžných v situacích. Mnohé z toho, co učí klasické krizově intervenční postupy, jako zaměření se na aktuální problém, snaha podpořit klientovy vlastní kompetence a řešit aktuální situaci, se shoduje právě se základními principy přístupu ke klientovi v systemice. Proto považujeme systemický přístup jako nejvhodnější právě pro práci s krizí.
Součástí kurzu je teorie, diskuze, metodický výklad, trénink (hraní rolí), rozbor cvičných situací ve skupině, rozbor situací z praxe. Při práci vždy stavíme na tom, co již účastníci vědí a co se jim v praxi osvědčuje. Snažíme se vytvořit příjemnou, bezpečnou a přátelskou atmosféru, zohledňujeme potřeby každého.
Obsah:
Dozvíte se:
Naučíte se:
Konkrétní program bude upraven podle potřeb účastníků.
14. – 15. 10. 20211
8. – 9. 11. 2021
16. – 17. 12. 2021
20. – 21. 01. 2022
03. – 04. 03. 2022
31. 03 – 01. 04. 2022
Termín bude upřesněn později
Praha
3 denní kurz (24 vyučovacích hodin)
sociální pracovníky, psychology, psychoterapeuty, studenty, všechny z řad širší veřejnosti, kteří chtějí dosáhnout lepší spolupráce a pracovní atmosféry
MUDr. Olga Kunertová
Mgr. Barbora Hrušková
Mgr. Gabriela Špačková
Mgr. Naďa Kostková
Jeseniova 47, Praha 3
“Lektorům vzkazuji velké díky! Na kurzu byl dostatek prostoru k volnému, nenucenému projevu, vládla příjemná atmosféra. Největším přínosem pro mě byla metoda “silná 5.”
“Lektoři bezvadně reagovali na dotazy účastníků, byylo to skutečně interaktivní v pravém slova smyslu.”
“Teď už mi půjde snáz rozšifrovat – najít cestu, jak řešit problém.”
“Hurááá, mám vlastní hranice!”
27. 5. – 28. 5. 2021
On-line – v případě aktuálních opatření
„Už vím jak si mohu zjednodušit život, není to vůbec složité!“
„Mnohokrát děkuji lektorům za příjemně a hlavně účelně strávený den.“
„Kurz byl příjemný a otevřel mi prostor, v němž hlavní roli hraji já.“
„Nikdy se nesešli tak emotivní a sdílní lidé jako zde, aby probrali věci do hloubky, padla spousta podnětů, jak bychom to mohli u nás zlepšit. Za to jsem ráda.“
„Šla jsem sem ve stresu, nechtěla jsem, měla jsem jinou práci, přišla jsem z vnitřního donucení. Cítím se teď lépe, vyzkouším si doma Jacobsona – progresivní relaxaci. Jsem z kurzu mile a příjemně překvapená. Odnáším si, že je potřeba sama se sebou něco dělat, dřív jsem neměla pocit, že je to potřeba. Děkuji.“
„Přišla jsem s neuspořádanými pocity, nečekala jsem nic převratného. Strávila jsem den, kdy jsem se věnovala sama sobě, cítila jsem se tu dobře, uvědomila jsem si spoustu věcí, odcházím strašně spokojená. Občas mě techniky děsí, tady jsem se cítila strašně dobře. Duševní hygiena: Musím se věnovat sama sobě, na úrovni relaxační, to je to co nedělám, protože na to nemám čas, tohle je strašně inspirativní, dneska ten den, kdy vím, jak na to.“
„Slyšela jsem o duševní hygieně dříve, šla jsem sem unavená, hledala důvody proč nejít, ale zvítězila jsem já. Líbila se mi práce ve skupince, relaxace, povídání o pocitech je strašně příjemné. Vážit si sama sebe, na to občas zapomínám, na sebe, co já chci. Rozhodla jsem se zapisovat si přání a potřeby, pak budu mít možnost si vybrat, až to budu potřebovat.“
Za nutnou považujeme rovněž dostatečnou orientaci v tom, co je úkolem pracovníka na daném pracovišti, kde se jeho kompetence potkává s kompetencemi a odpovědnosti spolupracovníků, dovednost vyjednávání s kolegy, ale i s klienty o pravidlech a hranicích služby.
Za tím účelem učíme v rámci prevence syndromu vyhoření základy vedení rozhovoru, komunikační dovednosti, jako je asertivita a efektivní vyjednávání, ale také reflektování vlastních předpokladů o klientech, kolezích, nárocích na vlastní osobu, své profesionální roli atd.
Kurz je doplněn nácvikem relaxačních technik, umění sebepomoci při nedostatku energie a a prací na uvědomování si potřeb vlastního těla.
Mgr. Gabriela Špačková
On-line – v případě aktuálních opatření
Dozvíte se:
„Výborný poměr teorie a procvičování, díky lektorkám, které byly srozumitelné a věcné. Nyní budu víc a jinak naslouchat klientům.“
„Obsah byl bohatý, pestrý a inspirativní, forma vstřícná a interaktivní.“
Seminář je postaven na reflektování vlastní praxe, ke kterému vám lektoři budou vytvářet různé příležitosti. Čeká vás něco málo teorie, ale hlavně praxe, živí klienti, videonahrávky, modelové rozhovory, práce s vašimi kazuistikami, diskuze nad zvolenými postupy.
„Velmi děkuji za celý kurz, který mě naplnil velkou nadějí. Kurz je vynikající praktická příprava pro studenty i psychology z praxe. Vynikající zážitek s reflektujícím týmem, vlastní zkušenost ošetřená přímo lektory, díky! Velmi laskavý, vstřícný a efektivní přístup lektorky Báry. Velké díky!“
„Na kurzu jsem nejvíce ocenila možnost pozorovat individuální terapii, různorodost výukových metod, bohatost programu. Práce na kurzu byla radostná a velmi obohacující.“
„Na obsahu kurzu jsem nejvíc ocenila netradiční přístup, spíše než holé předání informací zazněly podněty, s nimiž lze pracovat a rozvíjet je.“
„Skvělý prostor pro sdílení zkušeností a různých pohledů, komorní prostředí, otevřenost.“
„Lektorky byly milé, vstřícné a tento kurz byl pro mne velice obohacující.“
„Lektorky jsou odborníci na daná témata, trpělivě zodpovídaly všechny otázky i tématům původně neplánovaným.“
19 200 Kč
Termín bude upřesněn později
Praha
práce s vlastními předpoklady
reflektování
profesionální způsoby práce
pomoc vs. Kontrola
role sociálního pracovníka, teorie zadavatelů
aktivní naslouchání
techniky vedení rozhovoru
rozlišovat mezi různými profesionálními způsoby práce s klientem a cíleně volit mezi těmito způsoby dle situace
osvojíte si konkrétní techniky a postupy vedoucí k efektivní komunikaci
pracovat s vlastními předpoklady a rozvíjet nové pohledy na dosavadní práci s klientem
vymezit si vlastní hranice a pečovat o sebe
reflektovat svoji práci
efektivně řešit náročné situace
Seminář je postaven na sdílení zkušeností, které vy jako účastníci a my jako lektoři v reálném životě zažíváme. Teorií to neskončí, budeme hledat způsoby, jak ji využít v praxi a pracovat přitom s různými modelovými příklady a vašimi kazuistikami. Představíme vám některé koncepty terapeutické práce, které se v práci s násilnými osobami osvědčují nám.
„Chcem Vám čo najsrdečnejšie poďakovať za skvelé 2 dni.“
„Děkuju, bylo to velmi dobré. Klobouk dolů!“
„Ocenila jsem profesionalitu přednášejících, ochotu zapojit námi přinesená témata a kreativní nápady teoretických východisek.“
1 970 Kč
psychoterapeuty, sociální pracovníky, pracovníky v sociálních službách i širší veřejnost, kterou téma zajímá
Obsah:
Součástí kurzu jsou rovněž individuální supervize pro každého účastníka v rozsahu 2 dvouhodinových sezení. Slouží k tomu, aby měl každý účastník prostor k individuálnímu zpracování témat, která se vyskytnou při zavádění naučeného do praxe. Navíc získáte kredity do celoživotního vzdělávání.
jednatelka společnosti, odborný garant, psychoterapeutka, psychiatryně, lektorka vzdělávacích programů
25 let praxe v oboru psychoterapie
Absolvovala lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci.
Absolvovala dlouhodobý výcvik ve skupinové psychoterapii, výcvik v ericksonovské terapii a hypnóze, mezinárodní vzdělávací program v Narativní psychoterapii vedený lektory Institutu narativní terapie v Londýně (150 hodin).
V roce 1997 získala funkční specializaci v systematické psychoterapii a v roce 1998 osvědčení k výkonu lékařské praxe v oboru psychiatrie.
V roce 2001 se stala se akreditovaným supervizorem a lektorem komplexního výcviku v systemickém přístupu, organizovaného Institutem pro systemickou zkušenost – ISZ Praha.
V roce 2003 založila Psychoterapeutické centrum Gaudia a občanské sdružení, nyní zapsaný ústav PRO Gaudia, kde působí jako předsedkyně správní rady a odborný garant.
Je spoluautorkou výcviku Terapie v postmoderně, jehož první běh začal běžet v roce 2017.
Jejím hlavním zájmem jsou postmoderní přístupy k psychoterapii a práci s lidmi vůbec.
Ve volném čase ráda čte, jezdí na kole, lyžuje a plave.
terapeutka, sociální pracovnice
Telefon: +420 723 037 437
E-mail: vitkova@gaudiaprotirakovine.cz
masérka a grafička
vedoucí psychoterapeutka, supervizorka, lektorka vzdělávacích programů a spoluautorka výcviku Terapie v postmoderně
Další odborné semináře a workshopy:
psychoterapeutka, lektorka, spoluautorka výcviku Terapie v postmoderně
psycholožka a vedoucí psychoterapeutka, lektorka vzdělávacích programů, supervizorka
psycholožka, psychoterapeutka, lektorka vzdělávacích programů, koordinátorka brněnské pobočky
koordinátorka vzdělávání
On-line – webinář na téma – Terapie a poradenství v online prostředí – kreativní inspirace pro práci s dětmi, mládeží a rodinami s belgickou terapeutkou a lektorkou Sabine Vermeire.
V časech koronaviru se zdá, že možnosti profesionálů v pomáhajících profesích jsou při práci s dětmi a rodinami omezené. Proto si klademe otázku, jak si můžeme i v online prostředí udržet dobré připojení a spolupráci a neztratit přitom vlastní kreativitu. V rámci webináře vám Sabine představí množství nápaditých nástrojů, jak pracovat s problémy, překážkami a omezeními.
Získejte jednoduché a praktické tipy, jak si můžeme i v online prostředí udržet s klienty dobré připojení a spolupráci a neztratit přitom vlastní kreativitu.
Sabine Vermeire
Členka týmu Interaktivní akademie – tréninkového a terapeutického centra v Belgii v Antverpách. (www.interactie-academie.be). Pracuje jako lektorka, psychotrapeutka a supervizorka systemické, narativní a kolaborativní terapie. Je specialistkou na práci s dětmi, mladistvými a rodinami s problémovým kontextem (vztahové problémy, násilí, zneužívání, psychiatrické problémy a traumata). Při rozhovorech o těchto náročných tématech využívá kreativní způsoby práce. Mluvit s dětmi a rodinami způsobem, který by neopakoval traumatizující situace, a namísto toho dokázat vytvořit možnosti pro nový příběh, je velká výzva. Právě tato výzva ji před lety přivedla k pátrání po bezpečných způsobech mluvení o problémech.
1 500 Kč
15. 3. 2021 (13:30 – 16:30 hod.)
On-line prostřednictvím aplikace ZOOM
3 vyučovací hodiny
sociální pracovníky, psychology, psychoterapeuty, studenty
Další nástroje vedení rozhovoru – 6 užitečných otázek.
Koncept pomoci a kontroly.
Sdílení zkušeností, praktický nácvik.
Naučíte se:
Přemýšlet o krizi z různých úhlů a reflektovat svou pozici.
Základní praktické metody a nástroje práce s krizovými stavy a situacemi.
Koncept krize v systemickém přemýšlení – co a kdo ji určuje.
Základní zásady komunikace s člověkem, který se nachází ve stavu krize – připojení, aktivní naslouchání.
Užitečné nástroje pro práci se sebou.
Sdílení zkušeností, praktický nácvik.
Naučíte se:
Přemýšlet o krizi z různých úhlů a reflektovat svou pozici.
Základní praktické metody a nástroje práce s krizovými stavy a situacemi.
Jednodenní kurz pro ty, kteří jsou v profesionálním nebo osobním kontaktu s neléčitelně nemocnými a umírajícími a jejich blízkými a chtějí se inspirovat k novým způsobům práce s těmito lidmi. Narativní přístup přináší možnosti rekonstruovat životní příběh klientů a umožnit jim cítit se opět jako autoři svého života, jako lidské bytosti.
Obsah:
Dozvíte se:
Naučíte se:
Obsah:
Dozvíte se:
Naučíte se:
Pomoc! Strach, vztek, smutek, žárlivost, zklamání, pocit viny… Objevují se doma, ve škole, v práci I na jiných místech!
Jednodenní online workshop o práci s emocemi a hledání nových cest a možností, jak se k nim vztahovat, rozumět jim a dostat se z jejich zajetí.
V tomto jednodenním workshopu budeme mít příležitost prozkoumávat:
Sabine Vermeire
Workshop povede systemická a narativní terapeutka a lektorka Sabine Vermeire z institutu Interactie-Academie v belgických Antwerpách. Skvělá, otevřená a inspirativní profesionálka, která má za sebou mnohaletou zkušenost s prací s dětmi, mladistvými i dospělými a jejich rodinami.
2 950 Kč
13. 4. 2021 (9:00 – 17:00 hod.)
On-line prostřednictvím aplikace ZOOM
8 vyučovacích hodin
sociální pracovníky, psychology, psychoterapeuty, studenty
Pomoc! Strach, vztek, smutek, žárlivost, zklamání, pocit viny… Objevují se doma, ve škole, v práci I na jiných místech!
Jednodenní online workshop o práci s emocemi a hledání nových cest a možností, jak se k nim vztahovat, rozumět jim a dostat se z jejich zajetí.
Kde a kdy:
On-line – prostřednictvím aplikace ZOOM
13. 4. 2021 (9:00 – 17:00 hod.) – v anglickém jazyce s překladem za cenu 2 950,- Kč
Lektor:
Sabine Vermeire (Interactie Academie Antwerpen)
Pokud máte o tento workshop zájem, můžete se přihlásit zde: https://kurzy-vzdelavani.eu/kurzy-institut-postmoderniho-vzdelavani/#terapeutickedovednosti
Akreditovaný kurz MPSV
Termín: 12. 3. 2021 – On-line – prostřednictvím aplikace ZOOM
Celková cena: 1 970,- Kč
Jednodenní kurz zaměřený na konkrétní praktické nástroje využitelné pro práci s klienty v náročných/krizových situacích. Kurz klade důraz na sdílení zkušeností z praxe a prozkoumávání možností, jak jednotlivé nástroje převádět do konkrétní praxe účastníků.
Obsah:
Naučíte se:
Přihlášení ZDE
Terapie a poradenství v online prostředí – kreativní inspirace pro práci s dětmi, mládeží a rodinami s belgickou terapeutkou a lektorkou Sabine Vermeire. Získejte jednoduché a praktické tipy, jak si můžeme i v online prostředí udržet s klienty dobré připojení a spolupráci a neztratit přitom vlastní kreativitu.
Kde a kdy:
On-line – prostřednictvím aplikace ZOOM
15. 3. 2021 (13:30 – 16:30 hod.) – v anglickém jazyce s překladem za cenu 1 500,- Kč
Lektor:
Sabine Vermeire (Interactie Academie Antwerpen)
Pokud máte o tento webinář zájem, vyplňte přihlášku ZDE.
lékařka (dermatoložka), psychoterapeutka
Telefon: 602 483 121
E-mail: oblukova@gaudia.cz
terapeut
Telefon: +420 603 328 227
E-mail: kovar@gaudiaprotirakovine.cz
Proběhl u nás kurz Narativní práce s pozůstalými, jehož se zúčastnili převážně pracovníci věnující se lidem, kteří ztratili někoho blízkého.
Kurz se inspiroval terapeutickou metodou Michaela Whitea, zakladatele narativní praxe, jenž vypracoval mimo jiné postup, jak těmto lidem pomoci zůstat se svým ztraceným blízkým dál v kontaktu způsobem, který pozůstalého nehandicapuje, ale naopak.
Fotografie z kurzu
Vyslechla jsem jednou při předávání služby v jednom nejmenovaném psychoterapeutickém zařízení, jak si kolegyně psychoterapeutky povídají o tom, že je klienty třeba léčit realitou. Nemohla jsem se nezeptat, čí realitu že to mají na mysli. Ale nebylo to pochopeno. Jak čí realitu? Přece tu jedinou správnou, reálnou, tu která je zjevná a kterou ony tak dobře znají, na rozdíl od klientů, kterým to pořád nedochází. Přišlo mi to trochu smutné. Nechtěla bych chodit do terapie k někomu, kdo bude moji realitu považovat za podřadnou.
Terapeut, který má postavenu svoji práci na předpokladu jedné objektivní a neotřesitelné skutečnosti, je odkázán k tomu, aby věděl na všechno odpověď, protože kdo jiný by měl tu skutečnost znát, než odborník na duši? Musí se tvářit, že má nějaký univerzální recept na každou zkušenost, nějakou univerzální teorii. Do takové teorie by mělo být možné napasovat každou lidskou bytost. Bez respektu k originalitě jejího osobního prožívání a ke kontextu její osobní zkušenosti. Z univerzálních teorií jsou odvozeny univerzální terapeutické metody. Když u nějakého konkrétního člověka nefungují, máme sklon obviňovat dotyčného z odporu, nedostatečné spolupráce, neochoty se měnit nebo dokonce ze zneužívání terapie. Potřebujeme obhájit svoji erudovanost a tato potřeba vede k degradaci všeho, co do naší teorie nepasuje a ve svém důsledku k nálepkování a degradaci lidí.
Na okraji dominantního myšlenkového proudu existují už od pradávna jiné pohledy, odsunuté mimo to racionální, vědecké a jediné správné (evidence based), do prostoru alternativ, případně bláznovství. Postmoderní myšlení vrací tyto zapovězené myšlenkové proudy zpět do hry. Nejde však jen o to pozvednout jiné pohledy, ale poukázat na jejich rovnoprávnost. Radikální konstruktivismus tvrdí, že svět, který nás pravděpodobně obklopuje, je nám přímo nepoznatelný. To, v čem žijeme, jsou reality, jež si sami vytváříme ve snaze porozumět světu a dát význam vlastnímu životu. Nejde jen o rozdílnost názorů. Ale o skutečnou odlišnost individuálně vlastněných světů.
Nesmíme zaměňovat konstruktivismus s prostou relativizací. Neznamená to, že všechno je možné a nikdo za nic nenese odpovědnost. Protože nic neplatí univerzálně, nemají ani slova a věty význam samy osobě, je nutné je vnímat v kontextu, být si vědom toho, proč a jak je používáme. Základem je naše vlastní poctivá sebereflexe. Bez možnosti spolehnout se na objektivní, jsme zodpovědní za důsledky toho, co si myslíme a jak na základě toho postupujeme. Nemůžeme se na nic vymlouvat.
V terapii jde více o určitý způsob přemýšlení o nás jako terapeutech a o našich klientech, než o aplikaci nějakých vyzkoušených postupů. Různé terapeutické přístupy jsou pro nás jen zdroj inspirace pro vlastní (originální) práci. Jde mimo jiné o to, zachovat si v práci obyčejnou lidskost, která se může ve jménu zachování „čistoty a celistvosti“ určitého přístupu vytrácet.
Vědomí rovnoprávnosti různých realit nás vede k respektu ke světům našich klientů, které nemusíme posuzovat a hodnotit, ale můžeme na ně být jednoduše zvědaví. Terapeutická práce zde není expertním působením na druhé lidi, ale partnerskou spoluprací, jejíž účelem je společně hledat cestu, aby se lidé mohli měnit podle svého. A jelikož si neosobujeme právo rozhodovat o nich, nemusíme před našimi klienty cokoli tajit. Všechno naše snažení tedy může být naprosto transparentní. Tyto principy považujeme za jakýsi společný základ práce v postmoderní terapii, překonávající svým způsobem všechny jednotlivé terapeutické přístupy.
Postmoderna nás zve na dobrodružnou cestu ne za jednu, ale za všechny školy, do světa myšlení a prožívání našich klientů.
Pro nás jako pracovníky i pro naše klienty má tento způsob přemýšlení a práce tu obrovskou výhodu, že s sebou nese opravdovou svobodu možností – v myšlení, jednání i vytváření různých pohledů na život a na svět. To může být pro naše klienty velmi cenné obzvlášť v době, kdy musí čelit nejen svým osobním problémům, ale i náporu mnoha ožehavých, ohrožujících a velmi obtížně řešitelných společenských témat, která se dotýkají nás všech – naší přítomnosti i budoucnosti, budoucnosti našich dětí atd. Takovými tématy mohou být např. výchova a vzdělávání, otázky týkající se závislostí na moderních technologiích, sociálních sítích a jejich vlivu na naše životy, problémy spojené s civilizačními chorobami, témata spojená se ztrátou nebo krizí našich tradičních „křesťanských“ hodnot a určitá neukotvenost, ve které se lidé ocitají…
Naším úkolem je posilovat kompetence klientů tak, aby dokázali obstát v situacích, v nichž sami obstát potřebují. A klíčem k této práci, k naší schopnosti reagovat na problémy a obavy, s nimiž za námi klienti přicházejí, jsou právě výše zmíněné principy. Ty samy přinášejí nové možnosti v tom, jak se k výzvám dnešní doby postavit. O tom ale podrobněji příště.
MUDr. Olga Kunertová, duben 2016